Cílem projektu bylo dodání robotizovaného pracoviště na balení potravin do blistrů

Konkrétně se mělo jednat o pracoviště pro aplikaci ukládání slaných tyčinek z listového těsta do plastového blistru a následnou dopravu blistrů k výstupnímu flowpacku.

 

Standardně se pro manipulaci s takto křehkými výrobky využívá lidská síla. Využití automatizačních či robotizovaných řešení v potravinářském průmyslu sice není nové, ale běžně není dostupné pro každý podnik. Díky promyšlené konstrukci včetně uspořádání technologického celku vzniklo řešení, které cenou může konkurovat. Zároveň v rámci automatizačních a technických možností lze toto řešení uzpůsobit při změně parametrů tyčinek.

 

Průběh balení
  • obsluha položí plech s upečenými tyčinkami na vstupní dopravník
  • na konci dopravníku shrne přesouvací zařízení 40 ks tyčinek (celý dopravník) směrem k robotům
  • 3 delta roboty FANUC M-2iA/3S odebírají tyčinky po 2 ks pomocí vakuových přísavek 
  • tyčinky ukládají do blistrů na počet daný operátorem 
  • ke každému robotu jsou blistry dopravovány samostatně z centrálního zásobníku
  • dojde k usnadnění lidské práce
  • vzroste maximální výrobní efektivita 

Řešení je koncipované jako pracoviště s využitím 3 ks delta robotů FANUC M-2iA/3SL s nadstavbou HandlingTool. Ty jsou pevně umístěny na kotevních rámech o výšce cca 2 000 mm nad přenašečovým dopravníkem tyčinek. Na dopravník tyčinek je každých cca 8 s přesunuta várka 40 ks tyčinek.

 

Roboti jsou na zápěstí osazeni chapadly s vakuovými přísavkami pro možnost uchopení 2 ks tyčinek najednou. Chapadla robota jsou ovládána pomocí pneumatických ventilů. Tyčinky jsou ukládány do plastových blistrů, které jsou robotům podávány z automatického dávkovače a následně dopravovány k flowpacku zákazníka. Takt celého pracoviště je 320 ks/min.


 

 

Siemens
CIE
CROMODORA
FujiKoyo
Grammer
HAWLE ARMATURY
Heluz
ISOLIT-BRAVO
MARLENKA
MAXION
MEGATECH
NOVEM
OLMA
SCHÄFER-SUDEX
SCHÄFER-WERKE
Skoda
STOELZLE UNION
VEST
WASHTEC
ZČU
ZEVETA